artykuły

Moje ciało boli - PSYCHOSOMATYKA

Wizyty w GABINECIE stacjonarnym lub przez SKYPE

 Informacja w e-gabinet oraz przez kontakt z Rejestracją 

 

 

data: 2020-11-10

Moje ciało boli - PSYCHOSOMATYKA

 – kontakt emocji z ciałem i ciała z emocjami

fotografia: Jerzy Górecki

Jeśli tłumisz gniew, trująca energia dociera do mięśni i do krwi. Jeśli tłumisz jakiekolwiek emocje, nie jest to zjawisko wyłącznie mentalne. Ma ono swój aspekt fizyczny, ponieważ nie jesteś podzielony na umysł „i” ciało jesteś CIAŁEMUMYSŁEM, całością psychosomatyczną.

Cokolwiek więc wydarza się w ciele, oddziałuje na umysł. Cokolwiek wydarza się w umyśle, wpływa na ciało. Umysł i ciało są dwoma aspektami jednej całości.

 Autor: Osho

Zdarza się nam tłumić wiele emocji zarówno negatywnych jak i pozytywnych. Tłumimy złość, smutek, gniew. Zamykamy w sobie okazywanie własnych odczuć: miłości, odczuć związanych z seksualnością, radości, podniecenia…

W niektórych kulturach otwarte okazywanie emocji i uczuć, np.. radości przez śmiech z głębi brzucha traktowany jest jako wyraz braku kultury, taktu. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są nam zasady: „nie powinnaś się tak zachowywać, tak nie wypada”, „jak inni będą Cię postrzegać jeśli będziesz się tak zachowywać?”, „nie płacz, okazujesz słabość”, „bądź silny, a jeśli nie jesteś udawaj że tak jest”, „pokazuj, że jesteś twardy, inni będą czuć przed Tobą respekt”, „wrażliwość nie opłaca się, korzystaj z umysłu nie z serca” .

I idziemy przez życie z „przepisami” na „właściwe życie”. Staramy się stosować do przekazanych nam przekonań i schematów. Idziemy, doświadczamy i nie wiemy dlaczego  NIE DZIAŁA…

W życiu jesteśmy średnio szczęśliwi. Ani praca, ani związek szału nie robią. Brakuje nam czegoś….szukamy…. może celu, może sensu. Miało działać! O co chodzi? Dodatkowo boli, BOLI CIAŁO: brzuch, u innych głowa, ktoś zgłasza – „mnie niepokoi klatka piersiowa”, bywają bardziej wysublimowane bóle – „objawy w ciele” – mroczki w oczach, szumy w uszach, pieczenie lub swędzenie ciała. Sztywność mięśni, zacisk szczęki. Częściej niż u innych pojawiają się infekcje: pochwy, gardła.

CIAŁO daje znaki, próbuje nas chronić i wyłania co może – mechanizmy obronne. Może uda się odwrócić uwagę od życia… Może na jakiś czas…

 W obawie co się dzieje, szukamy pomocy. Kolejne badania medyczne, masaże, relaks… Na chwile ulga, ale znowu powraca… Jesteśmy zmęczeni. Ale nadal trzymamy się zasad, przekonań, schematów. Nadal, bo kompletnie nie upatrujemy w tym przyczyny. Nawet, gdy w końcu się o niej dowiadujemy, jesteśmy zaskoczeni i nie dowierzamy. Czy nasze przekonania mogą mieć aż taki wpływ na ciało? Na dolegliwości w ciele?

To co najważniejsze to fakt,  że zmiana przekonań ma także wpływ na ciało.  Na jego zdrowienie. Na obniżenie BÓLU W CIELE. Wystarczy znaleźć przyczynę i z nią „porozmawiać”. Zrozumieć mechanizm, poznać prawdę o sobie i o tym czego JA chcę. Tak naprawdę i od środka.  PSYCHOSOMATYKA – objaw w ciele jest drogowskazem, nie wrogiem. Jest możliwością na ZMIANĘ ….. ŻYCIA.

MTN

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.