artykuły

Wizyta u psychologa dziecięcego - poradnik dla rodzica

Wizyty w GABINECIE stacjonarnym lub przez SKYPE

 Informacja w e-gabinet oraz przez kontakt z Rejestracją 

 

 

data: 2018-07-31

Wizyta u psychologa dziecięcego - jak przygotować dziecko

poradnik dla rodzica

Dzieci miewają różne problemy: niektóre często wdają się w bójki, inne mają kłopoty z dzieleniem się swoją własnością z innymi dziećmi, mogą być nieśmiałe i nerwowe przebywając wśród innych dzieci, mogą zbyt się martwić albo często być smutne.

Trudno jest żyć dziecku z takimi problemami. Dzieci nie wiedzą, skąd biorą się problemy i same nie potrafią ich rozwiązać. Dlatego dzieci potrzebują pomocy.

Czasami mama lub tata mogą pomóc, ale czasem jest potrzebna specjalna pomoc.

Istnieje wielu specjalistów zajmujących się pomocą dzieciom, które mają problemy. Niektórzy z nich to psycholodzy dziecięcy. Psycholog pomaga dzieciom poznać zmartwienia i uczucia, które stwarzają im problemy.

 

Jak wygląda kontakt z psychologiem w gabinecie dziecięcym?

1. Najpierw psycholog spotyka się z rodzicami, aby dowiedzieć się o problemach dziecka.

2. Następnie rodzice przyprowadzają dziecko na spotkanie z psychologiem.

3. Później rodzice i psycholog uzgadniają, w jaki sposób najlepiej pomóc dziecku.

Zwykle dzieci odwiedzają psychologa raz w tygodniu. Raz na jakiś czas mama i tata również rozmawiają z psychologiem. Samopoczucie dzieci szybciej ulega poprawie, jeśli rodzice również spotykają się z psychologiem. Rodzice pomagają psychologowi lepiej zrozumieć dziecko, a psycholog uczy rodziców, jak mają postępować, kiedy u dziecka pojawią się problemy.

Dziecko może mówić psychologowi o wszystkim. Psycholog nie mówi nikomu o myślach i uczuciach dzieci, z którymi się spotyka, ale dzieci mogą o nich mówić, jeśli chcą.

W gabinecie psychologa znajdują się zabawki i kredki i inne ciekawe przedmioty. Podczas spotkania z psychologiem dzieci bawią się, rozmawiają, rysują, a psycholog słucha, patrzy, myśli, czasami bawi się również, odgaduje uczucia, rozmawia o nich z dzieckiem i pomaga dziecku je zrozumieć. Problemy dzieci stają się mniejsze, kiedy rozumieją one swoje uczucia. Uzyskanie poprawy wymaga wspólnej pracy psychologa, rodziców i dziecka, czasami trwa krócej, czasami dłużej i nie zawsze jest łatwe, ale w końcu dzieci czują się lepiej :-)

tekst na podstawie:

Pierwsza dziecięca książka o terapii”

M. A. Nemiroff, J. Annunziata

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.